در میان انبوه زبان‌های برنامه‌نویسی و سیستم‌های مدیریت محتوا، وردپرس همچون نگینی درخشان خودنمایی می‌کند. وردپرس، تنها یک پلتفرم برای ساخت سایت نیست، بلکه راهی به سوی دنیایی بی‌کران از خلاقیت و نوآوری است. با این ابزار قدرتمند، می‌توانید وبلاگی پرمخاطب، فروشگاهی پربازدید راه‌اندازی کنید و یا حتی دانشگاهی آنلاین بسازید و با مخاطبان در تعامل باشید. وردپرس، یک سیستم مدیریت محتوا یا cms است. شما با استفاده از این پلتفرم می‌توانید سایت راه‌اندازی کنید. این سیستم مدیریت محتوا امکان ویرایش سایت، بدون نیاز به دانش برنامه‌نویسی را به شما می‌دهد.

اولین نسخه وردپرس در سال ۲۰۰۳ منتشر شد. این پلتفرم در ابتدا برای راه‌اندازی وبلاگ توسعه داده شد بود؛ در حال حاضر وردپرس پس از توسعه در این سال‌ها، ابزاری بسیار قدرتمند برای طراحی انواع سایت شده است. در حال حاضر طراحی سایت وردپرسی یکی از محبوب‌ترین موضوعات در وب فارسی است.

 

چه موضوعی وردپرس را خاص کرده است؟

اولین نکته‌ای که باید درباره وردپرس بدانیم، اپن سورس بودن این سیستم مدیریت محتوا است. به این معناست که این پلتفرم تحت هیچ قانون کپی رایت و علائم تجاری نیست و هر کسی می‌تواند به صورت رایگان از آن بهره‌برداری کند. یکی از مواردی که باعث محبوبیت وردپرس شده است، توسعه ابزارهای آن توسط برنامه‌نویسان متعدد است. تعداد زیادی از این ابزارها رایگان و برخی دیگر نیاز به پرداخت وجه دارند. از محبوب‌ترین این ابزارها می‌توان به پلاگین ووکامرس اشاره کرد، این پلاگین سایت را به یک فروشگاه اینترنتی تبدیل می‌کند.

وردپرس، فراتر از یک سیستم مدیریت محتوا، دروازه‌ای به سوی دنیایی از آزادی و خلاقیت بدون محدودیت است. در وردپرس، شما اختیار تام دارید تا مطابق میل و نیازتان نحوه استفاده و تعامل با وب‌سایت خود را تعیین کنید و آن را توسعه دهید.

وردپرس، قابلیت مقیاس‌پذیری را در اختیار شما قرار می‌دهد. به این معنا که با یادگیری این پلتفرم و کسب دانش و مهارت‌های لازم، می‌توانید از آن برای راه‌اندازی طیف گسترده‌ای از سایت‌ها استفاده کنید. از راه‌اندازی یک وبلاگ ساده و شخصی گرفته تا طراحی سایت شرکتی پیچیده و حجیم و حتی فروشگاه اینترنتی قدرتمند، وردپرس در کنار شما خواهد بود تا ایده‌هایتان را به واقعیت تبدیل کنید. بهتر است پیش از طراحی سایت وردپرسی، مزایا و معایب وردپرس را بدانید تا در صورت استفاده از آن متضرر نشوید.

 

وردپرس چیست

 

وردپرس توانایی چه کارهایی را دارد؟

وردپرس با تمرکز بر روی پلتفرم بلاگ کوچک شروع به کار کرده است. به این معناست که امکانات زیادی برای سایت‌های وبلاگی دارد و شاید بهترین انتخاب برای این نوع سایت‌ها باشد. این سیستم ویرایشگر ساده‌ای برای ایجاد پست، سیستم قدرتمند نظرات و امکانات قدرتمند دیگری نیز دارد.

با توجه به امکانات و قابلیت‌های وردپرس شما می‌توانید از آن برای طراحی انواع سایت که می‌توانید تصور کنید استفاده کنید. در ادامه به صورت انگشت شمار از انواع وبسایتی که می‌توانید با وردپرس طراحی کرد را معرفی می‌کنیم.

 

چطور می‌توانیم وردپرس را شخصی سازی کنیم؟

تصور کنید بوم نقاشی سفیدی پیش روی شماست، قلم‌موهای رنگارنگی در اختیار دارید و دنیایی سراسر از خلاقیت در ذهن خود دارید. وردپرس، حکم این بوم نقاشی را برای شما دارد، با این تفاوت که به جای رنگ و قلم‌مو، از ابزارها و افزونه‌های قدرتمند می‌توان استفاده کرد. اگر به دنبال خلق دنیایی منحصر به فرد هستید، می‌توانید فراتر از این عمل کنید و قالب‌های سفارشی خود را داشت باشید و هر آنچه در ذهنتان می‌پرورانید را به واقعیت تبدیل کنید. انتخاب و طراحی قالب می‌تواند یک تصمیم سخت باشد، شما می‌توانید از خدمات طراحی سایت وردپرسی زفره استفاده کنید و با توجه به ظاهر، امکانات و عملکرد موردنظرتان، تم شخصی خودتان را داشته باشید.

از سویی دیگر برخی از قالب‌های وردپرس برای اهداف عمومی طراحی شده‌اند تا بتوانید با شخصی‌سازی جزئی آن را برای برند خود آماده کنید و برخی دیگر برای اهداف خاص طراحی شده اند، بنابراین شما باید بهترین تم برای اهداف خود مانند بلاگ، فروشگاه، نمونه کار و … انتخاب و نصب کنید؛ این نوع قالب‌ها با استفاده از پلاگین‌ها بسیار قدرتمند بوده و در ابتدای راه انتخابی عالی هستند.