بلاگ
چگونه هاست مناسب انتخاب کنیم؟

چگونه هاست مناسب انتخاب کنیم؟

همانطور که میدانید برای راه‌اندازی سایت نیاز به فضای میزبانی داریم و فضاهای میزبانی انواع مختلفی (اشتراکی، اختصاصی و…) دارند، در هنگام خرید و انتخاب سرویس باید نکاتی را مانند نوع سایت(فروشگاهی، شرکتی، اختصاصی و وردپرسی)، تعداد کاربران، آپ‌تایم و… را در نظر بگیریم. شرکت‌های زیادی در زمینه میزبانی وب خدمات ارائه می‌دهند، انتخاب در میان این سرویس‌ها بسیار سخت است. در ادامه چند معیار از هاست خوب را معرفی می‌کنیم تا هنگام انتخاب هاست مناسب آگاهانه انتخاب کنید.


آپ‌تایم

یکی از آزاردهنده‌ترین موارد در زندگی دیجیتال، در دسترس نبودن اپ و سایت‌ها است، آپ‌تایم به زمانی زمانی می‌گویند که سایت ویا سرویس در دسترس است. آپ‌تایم را با درصد اندازه‌گیری می‌کنند و هر چقدر به ۱۰۰ نزدیک‌تر باشد بهتر و پایدارتر است. پایین بودن آپ‌تایم باعث رنج کاربران و موتورهای جستجو می‌شود و درنتیجه باعث کاهش کاربران و درآمد می‌شود؛ در نتیجه همیشه در نظر داشته باشید سرویس انتخابی آپ‌تایم بالای ۹۹ درصد داشته باشد. برای بررسی این موضوع می‌توانید از سایت uptimerobot استفاده کنید.

چگونه هاست مناسب انتخاب کنیم؟

سرعت هاست

سرعت هاست به سرعت بارگذاری صفحات سایت از سرور میزبان به مرورگر کاربر اشاره گفته می‌شود. بارگذاری سریع صفحات، کاربران را راضی‌تر نگه می‌دارد و احتمال بازگشت مجدد آنها را افزایش می‌دهد در نتیجه موتورهای جستجو به سایت‌هایی که کاربران راضی‌تری دارند، رتبه بالاتری می‌دهند. معیارهایی مانند FCP و page experience مستقیما با سرعت بارگذاری در ارتباط هستند. در نتیجه می‌توان گفت سرعت لود بالا باعث افزایش فروش می‌شود.

چگونه هاست مناسب انتخاب کنیم؟

امنیت

سایت‌ها حاوی اطلاعات حساسی مانند اطلاعات شخصی مشتریان یا اطلاعات مالی هستند. حملات سایبری می‌توانند موجب انتشار این اطلاعات شوند. از سویی دیگر می‌توانند سایت را از دسترس خارج کنند و باعث از دست رفتن ترافیک و درآمد شوند. یکی از کارهایی که می‌تواند از این موضوع جلوگیری کند امنیت سرور و هاست است؛ در هنگام انتخاب، به دنبال شرکتی باشید که مسائل امنیتی مانند فایروال، اسکن بدافزار و به‌روزرسانی‌های امنیتی منظم را رعایت کند.

پشتیبانی

یکی از اصلی‌ترین نکاتی که حتما باید در نظر گرفت، پشتیبانی است، پاسخگویی و مدت انتظار برای پاسخگویی از اصلی‌ترین نکاتی که در هنگام انتخاب باید در نظر گرفت.

میزان فضای ذخیره‌سازی

هدف سایت، نیاز به میزان فضای ذخیره‌سازی را تعیین می‌کند، به عنوان مثال اگر سایت فروشگاهی با محصولات زیاد دارید نسبت به سایت‌های شرکتی به فضای بیشتری نیاز دارید. توصیه میشود حداقل ۲ گیگ فضا برای سایت خود انتخاب کنید. این نکته را در نظر بگیرید که در بسیاری از شرکت‌ها فضای میزبانی قابل ارتقا است، اگر شرکت مورد نظر شما فضای میزبانی نامحدود ارائه میدهد، از این معیار عبور کنید.

ترافیک ماهانه

ترافیک ماهانه یا پهنای باند به میزان اطلاعاتی اشاره دارد که در یک ماه بین هاست (میزبانی وب) شما و کاربرانی که به وب‌سایت یا برنامه شما دسترسی دارند، جابجا می‌شود. این اطلاعات شامل تصاویر، ویدیوها، صفحات وب و هر نوع فایلی است که کاربران هنگام بازدید از سایت شما مشاهده می‌کنند. بسیاری از ارائه دهندگان فضای محدودی را ارائه می‌دهند و در صورتی که ترافیک ماهانه سایت شما به پایان برسد، سایت از دسترس خارج می‌شود و نمایش داده نمی‌شود.
برخی از شرکت‌ها سرویس با ترافیک ماهانه نامحدود ارائه می‌دهند، در صورتی که نتوانستید از انها استفاده کنید، نگران نباشید این معیار قابل ارتقا است.